Czy nad Zalewem Mietkowskim odbywają się jakieś imprezy?

Tak, nad Zalewem Mietkowskim organizowane są różne imprezy. Oto kilka z nich.

 

1. Triathlon Mietków

W czerwcu organizowane są zawody triathlonowe czyli w dyscyplinie łączącej bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. Są to popularne wśród wrocławskich zawodników zawody, na które przyjeżdżają zawodnicy z całego regionu. Rywalizują na dwóch dystansach – 1/4 i 1/2 Ironmana.

Szczegóły i zapisy możecie znaleźć tutaj
Triathlon Mietków

 

2. Regaty Żeglarskie

Jako, że wiatr i powierzchnia wody rozpieszcza fanów żeglarstwa to nie brakuje także. W tym roku w czerwcu odbyła się kolejna edycja Regat Żeglarskich o Puchar Polski Południowo – Zachodniej oraz Regat o Puchar Starosty Powiatu Wrocławskiego.

Dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych udział w regatach był bezpłatny. Rozgrywane były w klasach: Optimist A i B, Laser 4.7, Laser Radial, Cadet, 470 Masters, Omega Standard.

Organizatorem jest UKS Żeglarz oraz Powiat Wrocławski.

 

3. Zawody wędkarskie

Polski związek wędkarski i koło nr 11 Bystrzyca Mietków co roku organizują kilka zawodów dla wędkarzy. Cieszą się one zawsze sporym zainteresowaniem.

Jednym z nich są zawody 40-godzinne, które odbywają się nad Zalewem Mietkowskim.

O tych oraz innych zawodach koła przeczytasz tutaj.
ZAWODY WĘDKARSKIE

 

4. Bieg Mietkowski

Bieg wokół Zalewu, zaczynający się i kończący w Borzygniewie. Bardzo ładna i stosunkowo nietrudna (poza dwoma podbiegami) trasa. Organizowana jest od 2013 roku. Odbywa się pod koniec kwietnia lub w maju.

 

5. Dzień Lilaka w Domanicach

Dawno temu ludzi w okolicach zalewu spotykali się na towarzyskich pogawędkach przy krzakach kwitnącego bzu. Obecnie powoli wracamy do tych tradycji i mieszkańcy Domanic organizują Dzień Lilaka. Bardzo ciekawa i klimatyczna impreza odbywająca się na boisku w Domanicach.

Więcej o imprezie na Facebooku
Domanice – wieś uśmiechu i kwitnących lilaków
Strona WWW

 

6. Dzień Sandacza

Święto ryby, która znalazła się nawet w herbie Gminy Mietków. Podczas imprezy odbywają się zawody wędkarskie, można spróbować pysznie przyrządzonych ryb, a wieczorem potańczyć przy dźwiękach disco.

Czy odbędzie się w tym roku – nie wiadomo.

 

7. (NIEORGANIZOWANE) Marinowanie Mietków

Pierwsza i w zasadzie najgłośniejsza impreza nad Zalewem Mietkowskim. Jej historia rozpoczęła się w 2009, kiedy jeszcze nie było Ośrodka Sportów wodnych a w jego miejscu były drzewka i krzaki. Impreza miała na celu wypromowanie Ośrodka, który wkrótce miał powstać.

Podczas imprezy odbywały się koncerty szantowe, piknik rodzinny, regaty na Zalewie i wiele więcej. Ostatnia, siódma edycja odbyła się w 2015 roku. Obecnie ze względów logistyczno-finansowych nie jest i najprawdopodobniej nigdy nie będzie organizowana.

Koordynatorem i organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Mietkowie. W sumie w organizacji brało udział kilkanaście podmiotów i sponsorów.

 

8. (PRZENIESIONE) Śpiewanie nad wodą

Przez wiele lat Śpiewanie nad wodą, czyli przegląd zespołów folklorystycznych odbywało się wraz z Marinowaniem. Jednak ta impreza ma jeszcze dłuższą historię. W tym roku odbyła się 23 edycja, jednak od kilku lat wraz ze zniknięciem Marinowania zmieniła miejsce. Obecnie odbywa się na plaży Na Cyplu w Maniowie Wielkim (niewielkim zbiorniku wodnym kilka kilometrów od Zalewu Mietkowskiego).

Co roku w ciągu 2 dni występuje kilkadziesiąt zespołów z całego kraju.
Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Mietkowie

 

 

9. (NIEORGANIZOWANE) Otwarte Biegi Przełajowe

Impreza powstała z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego Aleksandra Przychockiego, w gimnazjum w Mietkowie. Szybko zdobyła duże zainteresowanie i odbywała się przez kilka kolejnych lat. Trasy biegów przełajowych prowadziły zwykle po terenach blisko Zalewu.

Po zmianie nauczyciela impreza niestety nie jest kontynuowana.

 

Podsumowanie

Miałem przyjemność przyłożyć rękę, mniej lub bardziej, do prawie każdej z tych imprez. To co mogę powiedzieć to, że Zalew Mietkowski ma potężny potencjał jeśli chodzi o tworzenie kolejnych imprez i wydarzeń.

Jednak organizacja imprez to zawsze praca wymagająca ogromnego zaangażowania wielu stron. Widać tendencję otwierania się właścicieli terenów wokół Zalewu (w tym Powiatu Wrocławskiego) na kolejne inicjatywy. Wciąż jednak brakuje dobrych i skutecznych pomysłów na dochodowe i atrakcyjne dla odbiorców wydarzenia.

[yuzo_related]