Co można robić nad Zalewem Mietkowskim? 19 pomysłów na aktywności!

Oto krótka lista propozycji jakie zebrałem dla osób, które nigdy nad Zalewem nie były lub chciałyby zobaczyć, ale totalnie nie mają pomysłów co mogą zrobić. Mam nadzieję, że taka lista będzie dla wielu osób pomocna.

1. Plażing i opalanie

Naturalnie jezioro i plaża, zatem oczywiście plażing. Najlepsza do tego jest plaża przy Ośrodku Sportów Wodnych w Borzygniewie. Tuż przy niej jest bar (zarówno z płynami jak i jedzeniem), wypożyczalnia kajaków i toalety.  Bardzo dobre miejsce na odpoczynek z dziećmi. W weekendy bywa na niej może nie tłok, ale jednak bardzo dużo ludzi.

Idąc nieco dalej drogą równoległą do brzegu dojdziemy do niego mniej zagęszczonych terenów. Nie ma tam infrastruktury, nie ma piasku na plaży (bywa twardo), ale też nie ma tłoku. Dla fanów ciszy i odosobnienie idealne.Podobnie jest po innych stronach jeziora. Warunki są nieco mniej cywilizowane, ale też ludzi jest dużo mniej. Dla każdego coś miłego.

2. Spacer po wale

Jednym z mało wymagających fizycznie, a jednocześnie bardzo przyjemnym jest wypoczynek przez spacer. Z tego co zauważyłem jest to także bardzo popularny sposób spędzania czasu nad Zalewem, zwłaszcza po niedzielnym obiedzie. Spacer taki można rozpocząć jednym z trzech miejsc: Przy samej zaporze, od strony Maniowa Małego lub Borzygniewu.

Cały wał ma około 3400 metrów, więc śmiało można udać się na spacer z jednego końca na drugi i z powrotem. Razem około 7 kilometrów co przy spokojnym tempie od 70 do 90 minut spaceru. Szybkim tempem to jakieś 50-60 minut. W sam raz na ciekawą rozmowę, wymyślenie wielu nowych pomysłów lub obdzwonienie znajomych jednocześnie dbając o dawkę ruchu.

 

3. Wędkowanie

Chyba bardzo nie przesadzę, jeśli napisze, że tow okolicy jedno z ulubionych miejsc do wędkowania. A na pewno jest to jedno z miejsc najlepiej kojarzonych przez wędkarzy. Nie przez przypadek. W Zalewie można wędkować na wiele sposobów i z wielu miejsc, a na dodatek można spotkać wiele gatunków ryb.

Ich szczegółową listę opisałem TUTAJ Wędkarze na tym terenie podlegają pod Polski Związek Wędkarski Odział we Wrocławiu.

 

4. Ahoj Żeglażu!

Po zbiorniku nie można pływać skuterami i dużymi łodziami mechanicznymi, ale jak najbardziej można żeglować. Raz w roku odbywają się tu regaty. Solidny wiatr, który wieje niemal zawsze pozwala na rozpuszczenie żagli i całkiem przyjemne żeglowanie po sporej tafli jeziora.

I choć na od strony Domanic bywają mielizny i warto o nich pamiętać to jednak wciąż pole do żeglowania jest naprawdę spore. Od strony Borzygniewu, na plaży jest także slip dla łodzi i pomost gdzie można zacumować swój skarb.

 

5. Piwo ze znajomymi

Ciężko ukryć, że zimne piwo na plaży ze znajomymi to rzecz bardzo przyjemna. Przy Ośrodku śmiało można zakupić takie cuda, w innych miejscach przyda się własny prowiant 🙂 Oczywiście zostawianie puszek i butelek to objaw najgorszego chamstwa i braku podstawowych zasad kultury (takich jak: pobrudziłem-posprzątam po sobie).

Niestety wciąż zdarzają się takie osoby i wciąż szokuje mnie, że o czymś tak podstawowym trzeba przypominać. Nie mniej jednak, na plaży chłodne piwo w umiarkowanych ilościach  jest na wagę złota.

 

6. Piknik z ukochaną

Bardzo fajna opcja na minirandkę, spotkanie ze znajomymi czy po prostu chwilę odpoczynku. Kocyk, koszyk z czymś do picia, kilka smakołyków i do tego ciekawa książka. Brzmi co najmniej dobrze. Jeśli na plaży będzie za gorąco, możesz poszukać cienia. Gdzie? Zobacz punkt 1.

 

7. Zrób dobre zdjęcie!

Wielu fotografów wybiera Zalew jako tło do swoich zdjęć. I nic dziwnego! Okoliczności przyrody bardzo sprzyjają, a na tle zieleni, wody i Ślęży każdy portret wygląda nieco lepiej. W Borzygniewiena plaży można ustrzelić świetne zimowe wschody słońca ze Ślężą, a na zaporze bardzo ładne widoki na słońce zachodzące nad wsią Borzygniew.

A bez świetnego sprzętu i umiejętności śmiało można porobić ładne sefie i nakarmić swoje profile społecznościowe 🙂 Tak przy okazji sprawdź @zalewmietkowski na Instagramie i pamiętaj o hashtagach #zalewmietkowski #uwielbiamzalewmietkowski

8. Windsurfing

W Ośrodku Sportów Wodnych w Borzygniewie znajdziesz wypożyczalnię sprzętu oraz instruktorów, którzy chętnie pomogą Ci poznać ten sport. Za kilkadziesiąt złotych możesz po raz pierwszy poczuć jak to jest złapać wiatr w żagle i… równie szybko wpaść do wody. 🙂

Jednak kilka godzin nauki pozwoli z przyjemnością czerpać z mocy wiatru. Poszukaj na facebooku MIKOSPORT, by dowiedzieć się więcej.

 

9. Kitesurfing

To już zabawa dla odważnych i bardziej zaawansowanych. Mocny wiatr zachęca wielu śmiałków do podpięcia latawca do deski, który pozwala nie tylko pieruńsko się rozpędzić, ale także unosić wiele metrów nad wodę.

Nie jest to najlepszy pomysł dla początkujących, ale widok tych latawców w wietrzne dni zawsze wywołuje zaciekawienie i ekscytacje. Niestety raz na jakiś czas wiatr okazuje się silniejszy i uszkadza (czasem śmiertelnie), więc polecam świadome korzystanie z takich możliwości. W okolicy nie ma wypożyczalni tego typu sprzętu.

 

10. Kajakiem też można

Zdecydowanie dla każdego, w każdym wieku jest pływanie kajakiem. Można je tanio wypożyczyć w Borzygniewie i popłynąć na godzinkę czy dwie by pooglądać jezioro z innej perspektywy. Jest to wyjątkowo przyjemny sposób spędzania czasu, choć nie zawsze.

Podpowiem, że przed wypożyczeniem warto sprawdzić jak mocno wieje wiatr. Sam kiedyś tego nie zrobiłem i mimo bardzo mocnego wiosłowania stałem w miejscu. Wiatr i fale okazały się tak mocne, że ciężko było to nazwać przyjemnością.

 

Polecam wypożyczanie kajaków wcześnie rano lub późno po południu. Przy czym warto najpierw zapytać w Ośrodku o to do której godziny jest wypożyczany sprzęt, bo choć pracuje on do 20 to kiedyś już o 18:40 odmówiono mi wypożyczenia kajaka na godzinę. Może teraz coś się w tym temacie zmieniło 🙂

 

11. Ornitologiczne podglądanie

Zalew Mietkowski to niesamowicie bogate w ptaki miejsce. Stacjonuje to ponad 150 gatunków ptaków z czego sporo z nich to dość rzadkie okazy. Z tego też powodu utworzono na Zalewie program Natura 2000, a od tego roku zabrania się zbliżać łodziom na 300 metrów od wysp.

Na nich rezydują i lęgną się ptaki. Także dla nich wycięto poprzedniej zimy część drzew od strony Domanic. Chodziło o to by było tak więcej krzaków i bagien gdzie ptaki chętniej pomieszkują. Te wszystkie powody sprawiają, że jest to świetne miejsce dla ornitologów oraz ornitologów-fotografów. Szerzej o ptakach napiszę już wkrótce.

12. Biegiem, biegiem!

Stoków narciarskich nad Zalewem nie ma, ale pobiegać można niemal wszędzie. Biegacze mają tutaj sporo możliwości. Jedną z ulubionych jest pętla wokół Zalewu. W prostej wersji wynosi ona 16 kilometrów, ale śmiało można ją nieco skomplikować i poćwiczyć dystans półmaratoński. Dodatkowo raz w roku, w maju odbywa się taki bieg (Bieg Mietkowski). Widoki są naprawdę piękne i na takie bieganie śmiało można zaprosić wszystkich fanów tego sportu.

13. Jazda na rowerze

Pierwszym najpopularniejszym sposobem dostania się nad Zalew jest oczywiście samochód, ale drugi jest zdecydowanie rower. W sezonie mnóstwo kolarzy i triatlonistów urządza sobie treningi na drogach wokół Jeziora.

Aktywni mieszkańcy Sobótki, Kątów Wrocławskich i okolicznych miejscowości mogą dojechać na brzeg wody w mniej niż pół godziny. Jednak nie trzeba być zapalonym sportowcem by wsiąść na rower i popedałować nieco sobotnim popołudniem. A gdy już dojedziemy do tamy…

14. Step na zaporze

Od parkingu przy moście do samej góry prowadzi (zależy jak liczyć) 99 lub 100 schodów. Jeśli tylko minął cię trening zumby, a siłownia jest dzisiaj zamknięta to śmiało możesz w ten sposób odpracować chwilową słabość. 100 betonowych schodów to z całą pewnością wystarczająco by nieco zmęczyć łydki i uda. Oczywiście nie jedną serią, ale już 5 serii (wejście+zejście) na pewno wywoła nieco zadyszki. Oczywiście zaczynamy od rozgrzewki 🙂

15. Spacer z psem

O spacerze teoretycznie już pisałem, jedna sporo osób pisze do mnie z pytaniem czy mogą przyjechać nad Zalew z psem. Zatem jeśli tylko twój czworonożny kompan potrzebuje ruchu, to spacer po zaporze lub wzdłuż plaży dobrze Wam zrobi. Kilka zdań więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

16. Pograć w siatkówkę plażową

Kolejna sportowa propozycja, głównie dla tych, którzy uwielbiają siatkówkę. I o takich osobach pomyślano i siatka do tego sportu znalazła się na plaży w Borzygniewie. Dobra sprawa, gdy już znudzi Wam się leżenie i przyjdzie pora na nieco ruchu. Warto pomyśleć wcześniej o własnej piłce i towarzyszach do zrobienia własnej drużyny.

17. Oglądać gwiazdy

A jeśli wolisz nocne harce i oglądanie gwiazd to z pewnością zainteresuje cię oglądanie spadających gwiazd. Co roku około 11 sierpnia można podziwiać noc spadających gwiazd. Zalew Mietkowski jest o tyle dobrą propozycją, że nie występuje zbyt mocne zanieczyszczenie światłem, przez co gwiazdy są lepiej widoczne niż w większych miejscowościach. W tym roku ten dzień wypada w najbliższą sobotę więc można zaplanować oglądanie gwiazd zaraz po…

18. Obejrzeć film na dużym ekranie

W tym roku zorganizowano 4 projekcje filmów, a pierwsza z nich odbędzie się właśnie 11 sierpnia w Ośrodku Sportów Wodnych w Borzygniewie o godzinie 21.00. W ten weekend odbędzie się projekcja filmu Dzikie Historie. W kolejne 3 soboty także będziemy mogli obejrzeć filmy. Więcej informacji znajdziesz w tym wydarzeniu. 

19. Posiedzieć w ciszy i cieszyć się życiem

A kiedy żadna z propozycji nam nie przypadnie do gustu zawsze możemy po prostu usiąść i pomyśleć nad swoją propozycją. 🙂

Ile z tych punktów realizowaliście?

[yuzo_related]